EDK226M035A9GAA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KEMET
In Stock: 15,499
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 19,770
Datasheet
Parametric Equivalent
Direct
Nichicon
Direct
Nichicon
Rubycon
Rubycon
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 85°C
EDK226M035A9GAA
DigiKey Part Number
EDK226M035A9GAA-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EDK226M035A9GAA
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EDK226M035A9GAA Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
60 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
75 mA @ 10 kHz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.222" (5.65mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C