35JGV22M6.3X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Rubycon
In Stock: 2,389
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 4,996
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
KEMET
22 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
35JGV22M6.3X6.1
DigiKey Part Number
1189-35JGV22M6.3X6.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35JGV22M6.3X6.1CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35JGV22M6.3X6.1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JGV22M6.3X6.1
Description
CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35JGV22M6.3X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
55 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
82.5 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C