55A0111-24-5
DigiKey Part Number
484-55A0111-24-5-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-24-5
Description
HOOK-UP STRND24AWG600VGREEN FEET
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/36 Green 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Jacket (Insulation) Diameter
0.037" (0.94mm)
Voltage
600V
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/36
Spool Size
5000.0' (1524.0m)
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 9,468 Feet
Check for Additional Incoming Stock
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG 600V BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BROWN
Unit Price:
HK-UP STRND 24AWG 600V BRN FOOT
HOOK-UP STRND 24AWG 600V ORANGE