55A0111-24-1
DigiKey Part Number
484-55A0111-24-1-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-24-1
Description
HK-UP STRND 24AWG 600V BRN FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/36 Brown 600V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Material
Mfr
Jacket (Insulation) Diameter
0.037" (0.94mm)
Series
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/36
Spool Size
9813.0' (2991.0m)
Conductor Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 0 Feet
Check Lead Time
Request Stock Notification
Digi-Spool®, Continuous Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG 600V BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BROWN
Unit Price:
HOOK-UP STRND 24AWG 600V ORANGE