55A0111-24-3
DigiKey Part Number
55A0111-24-3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
55A0111-24-3
Description
HOOK-UP STRND 24AWG 600V ORANGE
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 AWG Hook-Up Wire 19/36 Orange 600V
Category
Conductor Material
Mfr
Jacket (Insulation) Material
Series
Jacket (Insulation) Diameter
0.037" (0.94mm)
Packaging
Bulk
Voltage
600V
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Cable Type
Jacket Color
Wire Gauge
Qualification
MIL-W-22759 and MIL-C-27500
Conductor Strand
19/36
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 24AWG 600V BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BLACK
In-Stock: 0
HOOKUP STRND 24AWG WHITE/BROWN
Unit Price:
HK-UP STRND 24AWG 600V BRN FOOT