35ZLH2200MEFC16X25 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 288
Direct
Chemi-Con
Nichicon
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35ZLH2200MEFC16X25
DigiKey Part Number
1189-2266-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35ZLH2200MEFC16X25
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35ZLH2200MEFC16X25 Models
Category
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.541 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
13 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C