35YXH2200MEFCCE16X31.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Rubycon
In Stock: 337
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 481
Chemi-Con
In Stock: 1,297
Nichicon
Nichicon
In Stock: 413
Upgrade
TDK
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 526
In Stock: 302
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35YXH2200MEFCCE16X31.5
DigiKey Part Number
1189-35YXH2200MEFCCE16X31.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXH2200MEFCCE16X31.5
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXH2200MEFCCE16X31.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.415 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
17 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C