UKL1A222MHD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Nichicon
In Stock: 51
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 175
Datasheet
In Stock: 1,163
In Stock: 413
In Stock: 299
In Stock: 397
In Stock: 291
In Stock: 241
In Stock: 1,209
In Stock: 400
Similar
In Stock: 675
Similar
In Stock: 300
In Stock: 147
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
Doctor Capacitor Episode Two: Terms
Doctor Capacitor® Episode Nine: You Callin' Me?
UKL1A222MHD
DigiKey Part Number
UKL1A222MHD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1A222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UKL1A222MHD Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.38 A @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C