35YXF2200MGC16X31.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Rubycon
In Stock: 42,691
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 11
Parametric Equivalent
In Stock: 159
Panasonic Industry
In Stock: 481
Chemi-Con
In Stock: 288
Chemi-Con
Nichicon
In Stock: 413
Upgrade
TDK
Upgrade
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 526
In Stock: 302
CORNELL DUBILIER KNOWLES
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
35YXF2200MGC16X31.5
DigiKey Part Number
1189-35YXF2200MGC16X31.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35YXF2200MGC16X31.5
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
35YXF2200MGC16X31.5 Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.6 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2 A @ 100 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
29 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.319" (33.50mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C