822BR10-213R001 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
NorComp Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder
NorComp QUIK-LOQ Circular Connectors | Digi-Key Daily
IP67/IP68 Circular Connectors by NorComp
822BR10-213R001
DigiKey Part Number
NOR1598-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822BR10-213R001
Description
CONN RCPT FMALE 10POS GOLD SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
822BR10-213R001 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Connector Type
Shielding
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
8A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
500V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C