822B010-173L901
DigiKey Part Number
822B010-173L901-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B010-173L901
Description
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Color
Black, Silver
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
8A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.327" ~ 0.362" (8.30mm ~ 9.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C