822B010-173L001
DigiKey Part Number
822B010-173L001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B010-173L001
Description
CONN PLUG MALE 10POS SOLDER CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Category
Contact Finish - Mating
Gold
Mfr
Color
Black, Silver
Series
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Packaging
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
8A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.366" ~ 0.402" (9.30mm ~ 10.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C