822B010-273L801
DigiKey Part Number
822B010-273L801-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B010-273L801
Description
CONN RCPT FMALE 10P SOLDER CUP
Detailed Description
10 Position Circular Connector Receptacle, Female Sockets Solder Cup
Color
Black, Silver
Tray
Features
Backshell, Strain Relief
Current Rating (Amps)
8A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.287" ~ 0.323" (7.30mm ~ 8.20mm)
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C