822B010-103R001
DigiKey Part Number
NOR1580-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
822B010-103R001
Description
CONN PLUG MALE 10P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder Cup
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
822B010-103R001 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Tray
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Part Status
Active
Shielding
Connector Type
Current Rating (Amps)
8A
Number of Positions
10
Voltage Rating
500V
Mounting Type
Panel Mount
Cable Opening
0.531" (13.50mm)
Mounting Feature
Bulkhead - Rear Side Nut
Operating Temperature
-40°C ~ 200°C