UKL1C222KHD
DigiKey Part Number
493-14479-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UKL1C222KHD
Description
CAP ALUM 2200UF 10% 16V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
UKL1C222KHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.3 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.495 A @ 10 kHz
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.043" (26.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C