URS1C222MHD
DigiKey Part Number
493-15897-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URS1C222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
EDA/CAD Models
URS1C222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.16 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.334 A @ 10 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C