UPA1V222MHD
DigiKey Part Number
493-17669-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPA1V222MHD
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPA1V222MHD Models
Ripple Current @ Low Frequency
2.346 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.76 A @ 100 kHz
Impedance
19 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C