PUP330N3-14
DigiKey Part Number
3989-PUP330N3-14-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PUP330N3-14
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 330W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 330 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
500mW
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Bag
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.87" L x 3.94" W x 1.05" H (199.9mm x 100.1mm x 26.7mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus, GS, TUV
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
13.75A
Base Product Number
Power (Watts)
330 W