800-18-0OD-GR-0003F-1
DigiKey Part Number
1175-800-18-0OD-GR-0003F-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
800-18-0OD-GR-0003F-1
Description
CORD 18AWG NEMA5-15P - IEC320 3'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.00' (914.4mm) Power Cord Gray NEMA 5-15P To IEC 320-C13 SJT
Category
Shielding
Unshielded
Manufacturer
CNC Tech
Length
3.00' (914.4mm)
Packaging
Bag
Approval Agency Marking
cUL, UL
Part Status
Active
Approved Countries
Canada, United States
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Gray
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125VAC
2nd Connector
IEC 320-C13
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
105°C
Cord Type
SJT
Features
Hospital Grade
Wire Gauge
18 AWG