NLV32T-5R6J-PF
DigiKey Part Number
445-174392-2-ND - Tape & Reel (TR)
445-174392-1-ND - Cut Tape (CT)
445-174392-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLV32T-5R6J-PF
Description
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 1.6Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
NLV32T-5R6J-PF Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Part Status
Obsolete
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.094" (2.40mm)