B82422T1562J000
DigiKey Part Number
495-B82422T1562J000TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82422T1562J000CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82422T1562J000DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82422T1562J000
Description
FIXED IND 5.6UH 200MA 1.6 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 200 mA 1.6Ohm Max 2-SMD, J-Lead
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82422T1562J000 Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.6Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
27 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
45MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD, J-Lead
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
1210 (3225 Metric)
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Shielding
Unshielded
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)