WCL3225-5R6-R
DigiKey Part Number
283-WCL3225-5R6-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WCL3225-5R6-R
Description
FIXED IND 5.6UH 320MA 2 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 320 mA 2Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Category
DC Resistance (DCR)
2Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
12 @ 7.96MHz
Series
Frequency - Self Resonant
50MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.96 MHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.138" L x 0.114" W (3.50mm x 2.90mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)