SMA6J28A-TR
DigiKey Part Number
497-5931-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-5931-1-ND - Cut Tape (CT)
497-5931-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMA6J28A-TR
Description
TVS DIODE 28VWM 51.6VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
51.6V Clamp 68A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMA6J28A-TR Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
68A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Surface Mount
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
51.6V