SMAJ28A-Q
DigiKey Part Number
118-SMAJ28A-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SMAJ28A-QCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SMAJ28A-QDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ28A-Q
Description
TVS DIODE 28VWM 45.4VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.4V Clamp 8.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
EDA/CAD Models
SMAJ28A-Q Models
Category
Power - Peak Pulse
400W
No
Series
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28V
Voltage - Breakdown (Min)
31.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
8.8A