EKY-350ELL222MLN3S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1,297
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 481
Datasheet
Nichicon
In Stock: 413
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 921
Similar
In Stock: 3,971
Nichicon
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Parametric Equivalent
2200 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EKY-350ELL222MLN3S
DigiKey Part Number
565-EKY-350ELL222MLN3S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EKY-350ELL222MLN3S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EKY-350ELL222MLN3S Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
2.5875 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.45 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
17 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.299" (33.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C