PPL160M-120 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 87
Datasheet
Parametric Equivalent
Phihong USA
In Stock: 125
Datasheet
FSP Technology Inc.
In Stock: 35
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
Tri-Mag, LLC
In Stock: 0
In Stock: 6
Bel Power Solutions
TT Electronics/Power Partners Inc.
New at DigiKey
Image for PPL160M-120 is not available
PPL160M-120
DigiKey Part Number
993-PPL160M-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPL160M-120
Description
DESKTOP - C6
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 150 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
150 W
Manufacturer
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C6
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
6.90" L x 2.91" W x 1.65" H (175.2mm x 74.0mm x 42.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CE, cUL, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
12.5A