TEAMD180-12
DigiKey Part Number
3989-TEAMD180-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEAMD180-12
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 170W
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 170 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
170 W
Manufacturer
TT Electronics/Power Partners Inc.
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.96" L x 2.98" W x 1.00" H (151.3mm x 75.6mm x 25.4mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB, CE, cULus, UKCA
Current - Output (Max)
14.16A