UPM1J470MPD1TD
DigiKey Part Number
493-11750-1-ND - Cut Tape (CT)
493-11750-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J470MPD1TD
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UPM1J470MPD1TD Models
Category
Ratings
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
365 mA @ 10 kHz
Part Status
Not For New Designs
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C