UPM1J470MPD1CM is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 3,485
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 882
Datasheet
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
In Stock: 54
Image for UPM1J470MPD1CM is not available
UPM1J470MPD1CM
DigiKey Part Number
UPM1J470MPD1CM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J470MPD1CM
Description
CAP ALUM 63V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
365 mA @ 200 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C