UPM1J470MPD1TA
DigiKey Part Number
493-15769-1-ND - Cut Tape (CT)
493-15769-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UPM1J470MPD1TA
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
UPM1J470MPD1TA Models
Ripple Current @ Low Frequency
215 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
365 mA @ 10 kHz
Impedance
250 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C