TAJY685K035RNJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 181
Datasheet
Similar
In Stock: 1,405
Vishay Sprague
Vishay Sprague
KEMET
In Stock: 790
KEMET
In Stock: 114
In Stock: 625
In Stock: 499
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TAJY685K035RNJ
DigiKey Part Number
TAJY685K035RNJ-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJY685K035RNJ
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJY685K035RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
35 V