TR3E685K035C0300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 499
Datasheet
Upgrade
In Stock: 0
Similar
Similar
KEMET
Upgrade
KEMET
KYOCERA AVX
In Stock: 39
In Stock: 790
In Stock: 114
In Stock: 625
KYOCERA AVX
In Stock: 181
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 35 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
TR3E685K035C0300
DigiKey Part Number
718-1789-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TR3E685K035C0300
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TR3E685K035C0300 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.170" (4.32mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
E
Voltage - Rated
35 V