TAJY685K050RNJ is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 1,365
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 39
In Stock: 445
In Stock: 543
Vishay Sprague
In Stock: 548
Vishay Sprague
In Stock: 94
In Stock: 285
KEMET
In Stock: 390
KEMET
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 900mOhm
TAJY685K050RNJ
DigiKey Part Number
478-TAJY685K050RNJTR-ND - Tape & Reel (TR)
478-TAJY685K050RNJCT-ND - Cut Tape (CT)
478-TAJY685K050RNJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TAJY685K050RNJ
Description
CAP TANT 6.8UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TAJY685K050RNJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
Y
Voltage - Rated
50 V