1825J1K00183KXT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
0.018 µF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1825 (4564 Metric)
1825J1K00183KXT
DigiKey Part Number
1825J1K00183KXT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1825J1K00183KXT
Description
CAP CER 0.018UF 1KV X7R 1825
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1825J1K00183KXT Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1825 (4564 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.098" (2.50mm)