C0805X333K5RACTU is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KEMET
In Stock: 703
Datasheet
Upgrade
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
In Stock: 2,380
Direct
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
YAGEO
KYOCERA AVX
Knowles Syfer
TDK
0.033 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
C0805X333K5RACTU
DigiKey Part Number
399-C0805X333K5RACTUTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C0805X333K5RACTU
Description
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
C0805X333K5RACTU Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.88mm)