C2012X8R2A333K125AE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KEMET
In Stock: 2,380
Datasheet
0.033 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X8R 0805 (2012 Metric)
C2012X8R2A333K125AE
DigiKey Part Number
C2012X8R2A333K125AE-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
C2012X8R2A333K125AE
Description
CAP CER 0.033UF 100V X8R 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
C2012X8R2A333K125AE Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Features
Soft Termination
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)