SMBJ78CAH is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
Similar
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Littelfuse Inc.
126V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
High Power TVS Diodes
SMBJ78CAH
DigiKey Part Number
283-SMBJ78CAHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ78CAH
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Bidirectional Channels
1
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V