SMBJ78CA-Q is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
126V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
DO-214AB
SMBJ78CA-Q
DigiKey Part Number
118-SMBJ78CA-QTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMBJ78CA-Q
Description
TVS DIODE 78VWM 126VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
29 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
600W
Applications
Telecom
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
78V
Voltage - Breakdown (Min)
86.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
126V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A