AVE107M16X16T-F is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 174
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 5,868
Datasheet
In Stock: 831
In Stock: 900
Similar
In Stock: 1,840
Similar
In Stock: 980
Direct
Rubycon
In Stock: 780
Rubycon
In Stock: 880
In Stock: 620
In Stock: 356
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3.32Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
AVE(Z) Series; 338; 6.3x7.7; X
AVE107M16X16T-F
DigiKey Part Number
338-3963-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVE107M16X16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
108 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
135 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.32Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C