AVS107M16E16T-F
DigiKey Part Number
338-AVS107M16E16T-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
338-AVS107M16E16T-FCT-ND - Cut Tape (CT)
338-AVS107M16E16T-FDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVS107M16E16T-F
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3.3Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
340 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.244" (6.20mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.3Ohm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C