PEAMD72-12-B2
DigiKey Part Number
3989-PEAMD72-12-B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEAMD72-12-B2
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 72W
Detailed Description
12V 72 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
No Load Power Consumption
210mW
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.45" L x 1.93" W x 1.37" H (113.0mm x 49.0mm x 34.8mm)
Voltage - Output
12V
Current - Output (Max)
6A
Standard Number
Power (Watts)
72 W