10368-26-1-0500-007-1-TS
DigiKey Part Number
CN405G-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10368-26-1-0500-007-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 26AWG 300V GRN 50'
Customer Reference
Detailed Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/0.0063" Green 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.041" (1.04mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
7/0.0063"
Ratings
UL Style 10368
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 26AWG 300V BLK 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 26AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 26AWG 300V YEL 50'
HOOK-UP STRND 26AWG 300V RED 50'
In-Stock: 1
HOOK-UP STRND 26AWG 300V BLU 50'
In-Stock: 4
Alternate Length
HOOK-UP STRND 26AWG GRN 500'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 26AWG GRN 100'
In-Stock: 4
HOOK-UP STRND 26AWG GRN FOOT
HOOK-UP STRND 26AWG 300V GRN 25'