AC1206JKNPOZBN151 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 6,230
Datasheet
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
KEMET
In Stock: 832
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
150 pF ±5% 630V Ceramic Capacitor C0G, NP0 1206 (3216 Metric)
AC1206JKNPOZBN151
DigiKey Part Number
AC1206JKNPOZBN151-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206JKNPOZBN151
Description
CAP CER 150PF 630V C0G/NPO 1206
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC1206JKNPOZBN151 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.057" (1.45mm)