0805N2R7C500CT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 7,825
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Cal-Chip Electronics, Inc.
Vishay Vitramon
Vishay Vitramon
2.7 pF ±0.25pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0805 (2012 Metric)
0805N2R7C500CT
DigiKey Part Number
1292-0805N2R7C500CTTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805N2R7C500CT
Description
CAP CER 2.7PF 50V C0G/NP0 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.028" (0.70mm)