VJ1210Y563KXCAT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Vitramon
In Stock: 0
Datasheet
Direct
KEMET
0.056 µF ±10% 200V Ceramic Capacitor X7R 1210 (3225 Metric)
VJ1210Y563KXCAT
DigiKey Part Number
VJ1210Y563KXCAT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1210Y563KXCAT
Description
CAP CER 0.056UF 200V X7R 1210
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
VJ1210Y563KXCAT Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.067" (1.70mm)