511D476M035BB4D is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
Rubycon
Rubycon
TDK
Chemi-Con
Chemi-Con
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 1000 Hrs @ 105°C
511D476M035BB4D
DigiKey Part Number
511D476M035BB4D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511D476M035BB4D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
35 V
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C