ELXY630ELL470MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 735
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 757
Datasheet
In Stock: 1,000
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 10,969
Similar
Panasonic Industry
Nichicon
Nichicon
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 54
47 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXY630ELL470MH12D
DigiKey Part Number
565-1855-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY630ELL470MH12D
Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY630ELL470MH12D Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
109.6 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
274 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
470 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C