SMF58A-HM3-08 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MCC (Micro Commercial Components)
In Stock: 2,270
Datasheet
95V Clamp 2.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-219AB (SMF)
DO-219AB SFM
SMF58A-HM3-08
DigiKey Part Number
SMF58A-HM3-08-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMF58A-HM3-08
Description
TVS DIODE 58VWM 95VC DO219AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power - Peak Pulse
200W
No
Series
Capacitance @ Frequency
144pF @ 1MHz
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Part Status
Obsolete
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Package / Case
DO-219AB
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
95V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
2.1A