RNR55K6042FMRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Datasheet
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
60.4 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Metal Film
RNR55K6042FMRSL
DigiKey Part Number
RNR55K6042FMRSL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNR55K6042FMRSL
Description
RES 60.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNR55K6042FMRSL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Failure Rate
M (1%)