IMC1812RV221K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1,788
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 235,299
Datasheet
220 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 100 mA 10Ohm Max 1812 (4532 Metric)
IMC1812RV221K
DigiKey Part Number
541-1683-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IMC1812RV221K
Description
FIXED IND 220UH 100MA 10 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
DC Resistance (DCR)
10Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
40 @ 790kHz
Series
Frequency - Self Resonant
4MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
790 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1812
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.134" (3.40mm)